fbpx
Broneeri aeg konsultatsioonile: (+372) 619 0021 või broneeri online
Broneeri aeg konsultatsioonile:
(+372) 619 0021 või broneeri online
Hemorroidid (hemorroidipõimikud, või -sõlmed) on veenilaiendid, mis paiknevad pärasoole lõpus ja päraku silelihastes. Need veenipõimikud on pärasoole normaalne osa, mille üheks funktsiooniks on tagada passiivne soolesisu püsimine pärasooles. Hemorroidid tekivad piirkonda kus väikesed arterid lähevad üle veenideks. Nende veresoonte laienemine viib hemorroidide sümptomite tekkimiseni.

Tekkepõhjused

Hemorroidid ja nendega seotud vaevused tekivad järk-järgult, alustades vaevu märgatavatest ning jõudes raskete ja selgelt väljendunud tunnusteni. Hemorroidide sümptomid ilmnevad siis, kui väikestes veresoontes, mis viivad verd pärasoolde ja pärakusse, tõuseb rõhk, mistõttu põimikud paisuvad ning täituvad verega. Selle tulemusena sõlmed suurenevad ning tekivad väliste või sisemiste hemorroidide sümptomid. Levinumad riskitegurid hemorroidide tekkeks on:
• Kiudainete puudus toidus, mistõttu väljaheide muutub kõvemaks. Roojamisraskused sunnivad inimest pingutama, mis suurendab rõhku päraku veresoontes;
• Pikaajaline WC-potil istumine, mis võib suurendada survet hemorroidsõlmede veresoontes;
• Rasvumine;
• Kõhulahtisus – nii äge kui ka krooniline;
• Alkohol;
• Jämesoolevähk või eelnenud pärasooleoperatsioon;

Naistel võib hemorroidide tekke põhjuseks olla ka rasedus. Loote kasvades suureneb kõhusisene rõhk, mis võib viia hemorroidide tursumise ja paisumiseni. Rasedusega seotud hormonaalsed muutused võivad põhjustada vaagnapõhja lihaste toonuse vähenemist, mis võib soodustada hemorroidide teket.

Hemorroidide ravi algab arsti konsultatsioonist

Mis on sisemised ja välised hemorroidid

Sisemised hemorroidid asuvad kammijoonest kõrgemal ja on kaetud samade rakkudega, mis vooderdavad ülejäänud soolestikku. Välised hemorroidid tekivad joone alla ja on kaetud nahataoliste rakkudega.

N

Välised hemorroidid

Tekivad hemorroidsõlmedena väljaspool pärakut. Need asuvad sulgurlihase lähedal. Väikevaagna piirkonna suurenenud rõhk (rasvumise, pingutamise, raseduse vms. tagajärjel) põhjustab päraku piirkonnas verepaisu, mis viib hemorroidsõlmede suurenemiseni. Välisesse hemorroidi võib teatud juhtudel tekkida verehüüve ehk tromb. Sellisel juhul hemorroidi piirkond suureneb ja hemorroid muutub väga valulikuks.

Tromboseerunud hemorroid tuleb kiiresti avada, et leevendada paistetust ja valu. Kui sõlme kattev nahk muutub õhemaks, võib hemorroidisõlme peale tekkida vigastus, millele järgneb verejooks.

Juhul kui pärasoole veenide pais leeveneb, kaovad tihti ka välised hemorroidid. Väliste hemorroidide taandudes võib jääda päraku piirkonda naharipatsid. Need moodustised on valutud, kuid võivad tekitada ebamugavustunnet ja probleeme hügieeniga.

N

Sisemised hemorroidid

Selle vormi korral hemorroidsõlmi väliselt ei pruugi näha. Need asuvad anaalkanali limaskesta all kohas, kus anaalkanal läheb üle pärasooleks. Sõlmi põhjustavad paisunud veresooned. Seesmised hemorroidid on tavaliselt valutud, kuna nad paiknevad piirkonnas, kus valuaistingut edastavaid närve ei ole.

Peamisteks sümptomiteks on sügelus pärasoole piikonnas, veritsus pärasoolest võimalik ka tükitunne või paistetus päraku piirkonnas. Kui seesmised hemorroidid suurenevad võivad nad väljuda anaalkanalist ning põhjustada ka valu või tõsisemat verejooksu.

Sümptomid

Hemorroidid on pärasoole- ja pärakuvaevuste kõige levinum põhjus.

Kõige sagedasemad sümptomid on:

r
Valutu veritsus pärakupiirkonnas, vereplekid pesul, tualettpaberil
r
Päraku sügelus
r
Valu, ebamugavustunne pärakupiirkonnas
r
Raskus-, põletustunne ja sügelus pärakus
r
Verejooks (võib saada aneemia põhjuseks)
r
Valu roojamisel
r
Turse või võõrkeha (tüki) tunne päraku piirkonnas
r
Põletikuline hemorroid võib põhjustada limaeritust, tekitades päraku ümber nahapõletiku, millega kaasneb sügelus ja põletustunne
hemorroidid

Hemorroidide staadiumid

Hemorroidid võivad olla ägedad (kui haigus areneb kiiresti ja sellega kaasnevad tugevad valud ning ebamugavustunne) või kroonilised. Teisel juhul täheldatakse nõrka valu, haigus areneb pikkamööda koos ägenemisperioodidega (tekivad verejooksud, väljalangemine ja sõlmede pitsumine).

1
Esimene staadium
Tekib kerge ebamugavustunne, millega kaasneb lühiajaline verejooks, mis tekib pärast pingutamist – raske töö, roojamine. Põletik tuvastatakse ainult läbivaatusel.
2
Teine staadium
Seda iseloomustab põletikuliste hemorroidsõlmede perioodiline väljalangemine, kusjuures verejooksu ei pruugi kaasneda. Välja langenud sõlmed saab ise ilma suurema vaevata sisse tagasi panna.
3
Kolmas staadium
Sulgurlihases tekivad düstroofilised muutused, lihas muutub nõrgemaks, mille tõttu saab välja langenud hemorroidsõlmi sisse panna ainult käsitsi. Haigusega kaasneb tugev sügelus, sagedane ja rohke verejooks.
4
Neljas staadium
Hemorroidsõlmed on koos pärasoole limaskestaga pidevalt välja langenud olekus. Neid on võimatu sisse tagasi panna. Võib kulgeda verejooksuga või ilma. Põletik võib haarata ümbritsevaid kudesid. Näidustuseks on hemorroidide eemaldamise operatsioon.
hemorroidide ravi

Diagnoosimine

1. Anamneesi kogumine
2. Füüsiline läbivaatus (päraku uuring)
3. Vajaduse korral kolonoskoopia
4. Olenevalt olukorrast määratakse vereanalüüsid.

Millal arsti juurde?

Hemorroididest tekkinud vaevused on väga tavalised. Peamiselt kaebavad patsiendid ebamugavustunnet või kihelust päraku piirkonnas. Tihti märgatakse, et peale WCs käimist on paberil verd. Eriti vere olemasolu väljaheites on murettekitav sümptom.

Hemorroidide sümptomid leevenevad tihti, kui patsient korrigeerib oma dieeti, liigub rohkem jne. Seetõttu võib arsti vastuvõtule tulekuga viivitades olla probleem juba osaliselt lahenenud. Ühtlasi on alati lihtsam lahendada tervisemuresid, kui need ei ole arenenud krooniliseks haiguseks.

Üks põhjus, miks kindlasti ei tasu pärasoole veritsuse põhjuse selgitamisega kaua oodata on jäme- ja pärasoole vähi esinemissageduse kasv. Tihti võivad kasvaja tekitatud vaevused olla ära vahetamiseni sarnased jämesoolevähi varajaste sümptomitega. Jämesoolevähk on varases staadiumis ravitav haigus.

Hemorroidide eemaldamine ehk hemorroidide ravi küsimuste puhul, broneerige aega proktoloogi konsultatsioonile.

Registreeri uuringule

    Vali kuupäev *


    (Lisateave isikuandmete töötlemise kohta)

    blank

    Administraator

    Peale vormi täitmist Teiega võetakse ühendust ühe tööpäeva jooksul ning lepitakse kokku Teile sobiv külastusaeg.

    Lisaküsimuste korral palume helistada telefonil 619 0021.