Oluline! Tuleb viivitamatult pöörduda arsti juurde, kui olete mures vähemalt ühega järgmistest sümptomitest:
- veritsus pärasoolest
- valud, sügelused päraku piirkonnas
- pidamatus
- kõhuvalud
- hemorroididest jäänud naharipatsid
Antud kaebused tekitavad patsiendile tihiti palju küsimusi. Peamisi küsimusi on, kas nende sümptomite põhjuseks võib olla ka pahaloomuline kasvaja.
Hemorroidid põhjustavad veritsust pärasoolest, harvem valu või sügelust. Kolorektaalkirurgi vastuvõtul arutab arst Teiega läbi Teie kaebused. Tegu on väga isikliku ja tihtipeale piinlikkust valmistava teemaga, millest võib olla raske rääkida.
Kui esineb probleeme pidamatuse või kõhu läbikäimise suhtes, võib arst paluda Teil täita küsimustikke või pidada päevikut oma sooletegevusest. Kindlasti ei pea kartma, kui Teie arst on vastassoost. Juhul kui Teil on kindel soov minna mees- või naisarsti vastuvõtule, siis andke sellest kindlasti teada aega broneerides.
Kliiniline uurimine esmasel vastuvõtul
Vestlusele järgneb läbivaatus. See on paljude patsientide jaoks visiidi ebameeldivaim osa, püüame seda läbi viia delikaatselt ja valutult.
Läbivaatus toimub kusetil asendis vasaku külje peal põlved painutatud vastu kõhtu. Kõigepealt vaatame ja hindame pärakuümbrust, millele järgneb päraku ja pärasoole alumise osa uurimine sõrmega. Peale seda teeme proktoskoopiat, mille käigus hindame pärakukanalit ja pärasoole alumist osa ühekordse aparaadi abil. Läbivaatuse käigus kasutame valuvaigistavat geeli.
Läbivaatuse edukaks läbiviimiseks on soovitatav pärasoole ettevalmistus mikroklüsmi Microlaxiga 1-2 tundi enne läbivaatust. See on lahtistava toimega käsimüügiravim. Toime avaldub 15 minuti jooksul. Lühike kasutusjuhend:
1. Keerake lahti tuubi otsikul olev kork.
2. Suruge tuub kokku kuni otsikust hakkab rohtu tulema. Pärasoolde sisestamise kergendamiseks niisutada otsik tilga ravimiga.
3. Sisestage tuubi otsik pärasoolde täies pikkuses. Kui Teil on hemorroidid tehke seda eriti ettevaatlikult, et neid mitte traumeerida.
4. Tühjendage kogu tuub, vajutades sellele.
5. Tõmmake otsik õrnalt välja, hoides seda endiselt kokku pigistatuna.
Proktoloogi konsultatsiooni käigus saab arst ülevaate Teie pärasoole lõpposa (viimase 5cm) ja pärakupiirkonna seisukorrast. Konsultatsiooni käigus on võimalik teha vajadusel ka väiksemaid protseduure – näiteks hemorroidide ligeerimine, mille korral asetatakse seesmiste hemorroidide peale kummirõngad. Seejärel hemorroidi verevarustus peatub ja hemorroid irdub ise umbes nädala jooksul protseduurist {Wald, 2014 #293; Madoff, 2004 #562}. Samuti on võimalik veritsevate hemorroidide skleroteraapia, kus hemorroidi sisse süstitakse ainet, mis liimib kinni hemorroidi veenid {Moser, 2013 #565}.
Kas tegu on pahaloomulise kasvajaga?
Veritsus pärasoolest on paljude kolorektaalkirurgi poole pöörduvate patsientide mure ja peamiseks küsimuseks on, kas kaebused võivad olla tingitud kasvajast. Kuna konsultatsiooni käigus saame soolestikust ainult piiratud ülevaate, siis sellele küsimusele vastamiseks peaks tegema jämesooleuuringu ehk kolonoskoopia.
Kahjuks on jämesoole pahaloomuliste kasvajate esinemissagedus tõusuteel ning rahvusvaheliste erialaseltside soovitus on teha sooleuuring kõigile 50+ vanustele patsientidele, kellel on esinenud või esineb veritsust pärasoolest {Haigekassa, 2018 #566}. Seega, näidustuse olemasolul võib Teid konsulteeriv arst soovitada Teile kolonoskoopia uuringut.
Kolonoskoopia
Väga oluline on teada, et jämesooleuuringule eelneval päeval tuleb teha ka soole ettevalmistus
Gastroskoopia
Kui konsultatisooni käigus on Teile tehtud mõni protseduur või määratud ravi, siis võib arst Teil paluda tulla uuesti vastuvõtule. Üritame vältida asjatuid kontrolle, kuid meie endi ravikvaliteedi kontrollimiseks ja võimalikele lisaküsimustele vastamiseks on järelkontrollid aeg-ajalt näidustatud.
Registreeri uuringule
Administraator
Peale vormi täitmist Teiega võetakse ühendust ühe tööpäeva jooksul ning lepitakse kokku Teile sobiv külastusaeg.
Lisaküsimuste korral palume helistada telefonil 619 0021.