fbpx
Broneeri aeg konsultatsioonile: (+372) 619 0021 või broneeri online
Broneeri aeg konsultatsioonile:
(+372) 619 0021 või broneeri online
Sagedane stress, istuv eluviis ja unehäired põhjustavad soolestiku probleeme. Sageli on neil haigustel pikk inkubatsiooniperiood, mistõttu patsiendid ei pruugi haiguste olemasolust teadlikud olla.
Kõige levinumad proktoloogilised haigused on hemorroidid ja kasvajad, sh kolorektaalvähk.

Hemorroidid

Hemorroidid on veenilaiendid, mis paiknevad pärasoole lõpus ja päraku silelihastes. Need veenipõimikud on pärasoole normaalne osa, mille üheks funktsiooniks on tagada passiivne soolesisu püsimine pärasooles. Hemorroidid tekivad piirkonda, kus väikesed arterid lähevad üle veenideks. Nende veresoonte laienemine viib hemorroidide sümptomite tekkimiseni.
Hemorroididega puutub kokku elu jooksul kokku üle 70% inimestest (University of Maryland Medical Center, 2016).

Kolorektaalvähk

Kolorektaalvähk ehk jämesoolevähk on umbsoole, käärsoole või pärasoole piirkonnast alguse saanud pahaloomuline kasvaja. Seda põhjustab healoomuline kasvaja, mis suureneb ja teiseneb.
Maailmas on kolorektaalvähi levik jõudnud kolmandale kohale, surevad aga kolorektaalvähki umbes 50% haigestunutest (The Global Cancer Observatory, 2020).

Suur suremuse arv on põhjustatud sellest, et haigus ei pruugi endast märku anda ning sümptomid võivad tekkida ainult viimasel staadiumil. Tuleb rõhutada, et reeglina tuvastatakse vähk 4. staadiumil, mis tähendab, et haigus ei allu enam ravile.

Jämesoolevähk on Eestis üks sagedamini esinevatest pahaloomulistest kasvajatest. Vähisurmasid on jämesoolevähk 2020. aastal põhjustanud üle 400. (TAI, 2020)

TAI Vähiregistri andmetel diagnoositi aastatel 2015 – 2019 keskmiselt ligikaudu 350 uut pärasoolevähi ning üle 600 käärsoolevähi juhtu aastas. (Tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas, 2019)

Sümptomid, mida ei tohi tähelepanuta jätta

Kõikidel proktoloogilistel haigustel võivad olla sarnased sümptomid. Nii hemorroidide kui ka kasvajate puhul tunnevad inimesed kindlasti ebamugavustunnet või valu pärakus.

Millisel juhul soovitame viivitamatult pöörduda spetsialisti poole:
• Positiivne peitvere test kolorektaalvähi sõeluuringu käigus
• Eritis pärakust (defekatsiooni ajal ja ilma): lima, veri, mäda
• Sarlakpunase vere ilmumine tualettpaberile, pesule

Milliseid sümptomeid ei tohi samuti ignoreerida?
• Sügelus, põletus- või ebamugavustunne, valu peranaalses piirkonnas
• Turse või võõrkeha tunne päraku piirkonnas
• Fekaalipidamatus

Riskirühm

Nagu ka teistel haigustel on proktoloogilistel probleemidel ajendid, mis võivad haigust põhjustada.

Riskirühma kuuluvad:
• Inimesed, kes eelistavad istuvat eluviisi ja ebatervislikku toitu
• Rasedad ja naised pärast sünnitust
• Ülekaalulised inimesed
• “Istuvate/seisvate” elukutsete esindajad
• Päriliku eelsoodumusega patsiendid

Selleks, et põdemise tõenäosust vähendada soovitame toituda tervislikult, teha tervisesporti/spetsiaalseid harjutusi ja muidugi pöörduda spetsialistide juurde õigeaegselt, sealhulgas ka tavakontrolli eesmärgiga.

Sooleravi kliiniku arsti hinnang

Tuleb rõhutada, et haigused aina noorenevad keskkonnamõju ja stressi tõttu. Seega on väga oluline sümptomitele tähelepanu pöörata ja õigeaegselt arsti poole pöörduda. Kolorektaalvähk on ennetav ja varajastel staadiumitel ravitav, samuti nagu hemorroide on esimestel staadiumidel palju lihtsam ravida.

Jelizaveta Gorošina, Sooleravi kliiniku arst, kommenteerib: „Julgustan kõiki pöörduda spetsialisti poole enne kui ilmnevad tõsisemad probleemid. Ei maksa oodata aega, mil valu muutub kannatamatuks. Kindlasti ei tasu arste karta ja nende ees häbeneda. Meie eesmärk on patsiente aidata ning püüame seda teha maksimaalselt delikaatselt ja patsiendi jaoks võimalikult mugavalt.“
blank

Hemorrhoids. University of Maryland Medical Center website. http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/hemorrhoids.
PK10: Pahaloomuliste kasvajate esmasjuhud paikme, soo ja vanuserühma järgi. Tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas.
https://statistika.tai.ee/pxweb/et/Andmebaas/Andmebaas__02Haigestumus__04PahaloomulisedKasvajad/PK10.px/
Cancer fact sheets: Colorectum and anus (C-18-21). WHO, The Global Cancer Observatory.
https://gco.iarc.fr/today/fact-sheets-cancers
Uuring näitas, et kopsuvähi sõeluuring perearstikeskuste abil on teostatav. Tervise arengu instituut. https://tai.ee/et/uudised/uuring-naitas-et-kopsuvahi-soeluuring-perearstikeskuste-abil-teostatav